O iniciativě

Sněmovní výbor pro zdravotnictví na svém zasedání 31. března 2021 projednal pozměňovací návrhy k novele zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění. Jeden z předložených pozměňovacích návrhů se týkal i proplácení péče porodních asistentek. Předložila ho poslankyně Olga Richterová (Piráti). Návrh byl bohužel zamítnut, a to aniž bychom si mohli vyslechnout jakoukoliv konstruktivní diskuzi.

Není tedy úplně jasné, proč je nemožné, aby u nás ženy měly hrazenou porodní asistentkou vedenou péči v těhotenství a po porodu. To bylo totiž gró celého pozměňovacího návrhu. Aby porodní asistentky mohly samy indikovat péči, ke které jsou dle § 5 vyhlášky č. 55/2011 Sb. kompetentní, a aby tuto péči mohly vykázat na pojišťovnu.
Navíc diskuze návrhu ukázala, že povědomí o tom, jak je péče porodní asistentky pro ženy důležitá a potřebná, je naprosto nedostatečné.

Uvedu jeden příklad toho, kde systém rozhodně není optimálně nastavený.
Za současné epidemiologické situace není žádoucí se “zbytečně” zdržovat ve zdravotnickém zařízení. Pokud je žena i novorozenec v pořádku, odchází častěji dřív z porodnice. Někdy na vlastní popud, jindy z iniciativy porodnice. A je to logické a naprosto v pořádku. Žena ale pak dorazí domů a musí si následnou péči zajistit sama. Lékařů-pediatrů není mnoho, většina už na návštěvy domů po porodu nejezdí, jednoduše nemají kapacitu. Někteří pediatři pak také odmítají přijmout do péče dítě dřív než 72 hodin po porodu. Nedělka se má v případě komplikací u sebe obrátit na porodnici, kde rodila, ke svému gynekologovi se má objednat po šestinedělí.
Také vám to přijde zbytečně složité, jen když to čtete? A teď si ještě představte, že jste po porodu, doma máte novorozence, se kterým se musíte sžít, a čeká vás běhání po ordinacích.
Nebo máte druhou možnost, zavoláte si domů porodní asistentku, která zkontroluje vás, podívá se na porodní poranění, jak se zavinuje děloha a jestli moc nekrvácíte. Podívá se na miminko, pomůže s kojením, a pokud je potřeba, udělá miminku odběr z patičky na screening metabolických vad.Zvládne při jednom to, co byste oběhávali v několika ordinacích, a udělá to u vás doma.
Navíc to udělá levněji, nebo za stejnou cenu, jako stojí den hospitalizace v porodnici, s tím rozdílem, že porodnici zůstane volné lůžko třeba pro ženu po komplikovaném porodu.

To byl jeden příklad, porodní asistentka toho ale umí a může dělat víc. Může třeba vést těhotenské poradny u ženy s fyziologickým těhotenstvím a ulevit tak naplněným gynekologickým ordinacím – opět budou mít lékaři více kapacit na rizikové rodičky.

To je to, o co nám jde. Zkvalitnit a posunout péči o ženu – o těhotnou, o rodičku, o nedělku a novorozence. Chceme ulevit přetíženému zdravotnímu systému.

Chceme, aby služby porodní asistentky byly dostupné všem ženám, které o ně budou mít zájem.

Porodní asistentky tu už totiž jsou, ony tu práci dělají, ale žena úhradu jejich péče musí zajistit sama, výjimečně může na proplacení využít některý z preventivních programů u své pojišťovny.

A to chceme změnit. Chceme, aby měla žena na výběr, aby si mohla vybrat poskytovatele péče, aby pomoc s kojením nebyla dostupná jen těm, kteří si to v tu chvíli mohou finančně dovolit.

Dává vám to, co je tu napsané, smysl? Připojte se k iniciativě „Chci svoji porodní asistentku“, sdílejte jeden z vytvořených postů na facebooku, nebo na instagramu, či vytvořte vlastní a označte ho #chcisvojiporodniasistentku. Pojďme ukázat, že nás není jen pár. Označte u svých příspěvků politiky, vysvětlete jim, proč je tohle pro nás tak důležité.

My si zasloužíme změnu.